Temperatura wewnątrz piwnicy ogrodowej

Piwnica ogrodowa, piwnica ziemna jest z założenia obiektem budowlanym mającym zdolność do utrzymywania stabilnej temperatury przez cały rok, co sprawia, że jest idealnym miejscem do magazynowania żywności, napojów, narzędzi, lub jako pomieszczenie gospodarcze.

Temperatura oraz wilgotność w piwniczce ogrodowej mają bezpośredni wpływ na jakość przechowywanych tam produktów spożywczych.

 

W tym artykule skupimy się na zagadnieniu temperatury wewnątrz piwnicy ziemnej.

 

  1. Temperatura pod ziemią

 

Temperatura pod powierzchnią ziemi na głębokości np. -2 m może zależeć od wielu czynników, takich jak rodzaj: gruntu i jego przepuszczalność, poziom wód gruntowych i ich wahania, lokalizacja geograficzna, architektura krajobrazu, bliskości zabudowań i instalacji podziemnych, pory roku, itp.

 

W ogólnym ujęciu, temperatura ziemi na tej głębokości jest zwykle wyższa niż temperatura powietrza na powierzchni ziemi zimą, a niższa latem. W klimacie umiarkowanym temperatura w ziemi na głębokości np. -2 metrów wynosi zwykle między 6 a 14 ° C .

Z obserwacji własnych, jak i opinii naszych klientów jasno wynika, że nawet posadowienie ziemianki na głębokości – 3,5m poniżej poziomu terenu nie jest wstanie nam zapewnić stałej temperatury na poziomie 6 - 8 ° C wewnątrz piwnicy przez cały rok. W tak głęboko posadowionej piwnicy temperatura wewnątrz będzie oscylowała w granicach 6 - 8 ° C w okresie zimowym (styczeń – luty), a latem 14 - 16 ° C (lipiec – sierpień). W piwnicach posadowionych na głębokości -125 cm np. MODUŁ 1A z nasypem ziemnym grubości ok. 1 m temperatura wewnątrz komory będzie podobna, jak w przykładzie powyżej.

 

Skutecznym źródłem chłodu jest podziemna woda gruntowa, ponieważ woda ma 20 razy większą zdolność do odbierania i oddawania ciepła w porównaniu do powietrza. Dlatego mając na działce wysoki poziom wód gruntowych należałoby wykorzystać potencjał natury i nie wynosić piwnicy zbyt wysoko. Oczywiście musi być to odpowiednia monolityczna konstrukcja piwnicy, która zagwarantuje szczelność.

 

Na rynku są oferty, które przedstawiają piwnice z przerobionych betonowych szamb, gdzie dostawca (producent) gwarantuje stałą temperaturę na poziomie 6 - 8 ° C wewnątrz piwnicy przez cały rok użytkowania. Proszę uważać. To jest oszustwo i wprowadzanie klientów w błąd.

 

 

  1. Termoizolacja piwniczki betonowej

 

Beton ma niską izolacyjność termiczną, a zarazem wysoką zdolność akumulacji ciepła i zimna. Oznacza to, że podstawą do uzyskania stabilnej temperatury wewnątrz piwniczki jest wykonanie odpowiedniej termoizolacji. Betonowe elementy piwnicy wyniesione ponad grunt, które bezpośrednio są narażone na oddziaływanie warunków atmosferycznych trzeba zaizolować termicznie. Nadmierne nagrzewanie się latem i przemarzanie zimą powierzchni betonowych może powodować przenikanie temperatury do wewnętrza piwnicy. Części podziemne piwnicy, na której warstwa ziemi będzie mniejsza niż 1,2m również trzeba zaizolować termicznie. W tym przypadku problemem nie jest okres zimowy i ryzyko przemarzania, ale okres letni, kiedy jest wysokie ryzyko nadmiernego nagrzewania się piwnicy od góry.

 

Kluczowym dla utrzymania odpowiedniej temperatury w pomieszczeniu jest zastosowanie odpowiednich materiałów termoizolacyjnych do konstrukcji podziemnych narażonych na zawilgocenie. Polistyren ekstrudowany XPS - styrodur, pianka poliuretanowa PUR zamkniętokomórkowa , polistyren ekspandowany EPS – styropian nisko nasiąkliwy typu „aqua”, „hydro” – to są właściwe materiały do termoizolacji piwniczki betonowej. Do tej termoizolacji nie nadaje się wełna mineralna, styropian fasadowy i posadzkowy, piana otwartokomórkowa, ponieważ z czasem, po nasiąknięciu wilgocią stracą swoje właściwości termoizolacyjne.

 

 

  1. Drzwi do piwniczki

 

Wielu inwestorów stojąc przed wyborem rozwiązania piwnicy (budowy) zastanawia się nad tym, czy zastosować pojedyncze „docieplone” drzwi, czy zestaw drzwi podwójnych zewnętrznych i wewnętrznych. W tym przypadku odpowiedź jest prosta: rozwiązanie podwójnych drzwi jest jednym z bezpośrednich czynników utrzymania odpowiedniego mikroklimatu wewnątrz piwnicy. Pomiędzy drzwiami powstaje bufor powietrzny, a do komory piwnicy nie dostaje się gorące powietrze latem i zimne zimą. W upalne lato, aby nie nagrzewać piwnicy możemy wejść do przedsionka, zamknąć za sobą drzwi zewnętrzne, po czym otworzyć drzwi wewnętrze w komorze piwnicy i wejść do komory. Wydaje się to zbędne, ale latem pozostawiając otwarte drzwi możemy bardzo szybko podnieść temperaturę w piwnicy o kilka stopni, a na jej obniżenie będziemy czekać do jesieni. Natomiast zimą pozostawiając otwarte drzwi na kilka minut nie spowodujemy przemrożenia ziemianki.

 

Drzwi do piwniczki ziemnej powinny być odporne na warunki atmosferyczne, a przede wszystkim na podwyższoną wilgotność. Konstrukcja drzwi powinna być odporna na odkształcenia i dopasowana do piwnicy. Drzwi powinny też posiadać co najmniej minimalne parametry termoizolacyjne.

 

 

  1. Nasyp ziemny

 

Do zasypania piwnicy najlepiej użyć gruntu rodzimego z wykopu i żyznej warstwy ziemi, jeżeli będziemy robili nasadzenia roślinne. Warstwa ziemi powinna zawsze być najgrubsza, jak jest to możliwe. Najlepiej żeby była to warstwa grubości nawet 2 metrów. Jednakże w nie każdym miejscu jest to możliwe do wykonania. Nierzadko piwnice są posadowione nieopodal ogrodzenia lub po prostu dysponujemy na tyle małą działką, na której kopiec z piwnicy zajoby za dużo miejsca. Tutaj znaczenie ma głębokość posadowienia piwniczki, a tym samym część wystająca ponad grunt. Kiedy chcemy albo musimy zrobić niski kopiec, to powinniśmy posadowić piwniczkę jak najgłębiej. Nie możemy przeoczyć faktu, żeby oszukać naturę i wykonać termoizolację części górnych ziemianki. Minimalną warstwą ziemi do wykonania nasypu ziemnego na piwnicy będzie ok. 40 cm ziemi.

 

Do utrzymania w nadanym obrysie nasypu ziemnego wokół ziemianki można wykonać murki oporowe np. z gotowych prefabrykatów lub zrobić aranżację typu skalniak.

 

 

Z założenia piwnica ogrodowa powinna być posadowiona jak najgłębiej, aby zapewnić naturalny chłód z gruntu latem i ciepło zimą. Jednakże z uwagi na różne preferencje użytkowników piwnice posadowienie są też z minimalnym zagłębieniem. W naszej ofercie posiadamy piwnice ogrodowe z możliwością posadowienia na różnych głębokościach poniżej poziomu terenu. Jest wiele czynników wpływających na mikroklimat w ziemiance i nie można jednoznacznie wskazać drogi postępowania dla wszystkich realizacji.

 

Aby uzyskać optymalną temperaturę wewnątrz piwnicy do każdego projektu powinniśmy podejść indywidualnie.