Czy wyłożenie folią wykopu pod piwnicę zapewni wodoszczelność piwnicy?

Folia jest powszechnie stosowanym materiałem w budownictwie. Najczęściej służy do zabezpieczania konstrukcji przed wilgocią. Folia budowlana w zależności od rodzaju komponentów z jakich jest wykonana i jej finalnej grubości ma zastosowanie w określonych miejscach konstrukcji budynków i budowli.

 

W powszechnej opinii wśród osób, które nie mają styczności z budownictwem folia budowlana jest stosunkowo tanią i łatwą w użyciu formą hydroizolacji konstrukcji piwnicy ogrodowej, a w szczególności gotowych prefabrykowanych piwnic. Przecież wystarczy przygotowany wykop wyłożyć folią, wstawić prefabrykat piwnicy, wywinąć folię na wierzch i żadne wody gruntowe nam nie straszne. To proste. Ale czy na pewno?

 

 

Poniżej postaram się przybliżyć wyzwania związane z tym rodzajem hydroizolacji.

 

  1. Grunt

Musimy wiedzieć jaki rodzaj gruntu mamy na działce w miejscu posadowienia piwnicy ogrodowej. Przed ułożeniem foli powinniśmy być pewnymi, że ściany wykopu nie osuną nam się do wewnątrz, ani nie będą wpadały do środka kamienie i grudy ziemi. Należy pamiętać, że w przypadku piwnic prefabrykowanych, do ich montażu używane są dźwigi / żurawie samochodowe, które przenoszą delikatne drgania na grunt i podczas montażu może dojść do osunięcia warstwy ziemi.

Inaczej będzie to w przypadku gruntów spoistych (glina, iły), mało spoistych (piasek gliniasty, pyły), czy gruntów niespoistych (piaski, piaski pylaste).

Zapewne w konkretnym przypadku u Państwa na działce niezbędnym jest odpowiednie wyprofilowanie ścian wykopu, aby ograniczyć ryzyko niekontrolowanego zanieczyszczenia wykopu.

 

  1. Otoczenie wokół wykopu pod ziemiankę

Przygotowując wykop pod ziemiankę musimy odpowiednio daleko odłożyć ziemię z wykopu, aby grudy ziemi i kamienie nie zsuwały się do środka. Odkładając ziemię z wykopu powinniśmy też pamiętać, żeby zapewnić dojazd i odpowiednio dużo miejsca na rozstawienie się sprzętu niezbędnego do montażu piwnicy prefabrykowanej.

 

  1. Podbudowa pod piwnicę prefabrykowaną

Pod piwnicę należy wykonać odpowiednią podbudowę zgodnie z zleceniami producenta. Nie zaleca się posadowienia piwnicy na gruncie rodzimym o niezbadanej nośności.

Zawsze miejsce do posadowienia piwnicy powinno być stabilne, wypoziomowane i równe, gdyż to podbudowa będzie determinowała poziom i piony w piwnicy, a osiadanie budowli powinno być kontrolowane, a nie przypadkowe.

Na przygotowanym podłożu podczas rozkładania foli należy zachować najwyższy reżim czystości. Nawet najdrobniejszy kamyczek lub grudka ziemi może doprowadzić do uszkodzenia mechanicznego folii.

 

  1. Posadowienie piwnicy prefabrykowanej

Do posadowienia ziemianki w wyłożonym folią wykopie należy użyć żurawia o odpowiednim udźwigu. Przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na wypoziomowanie unoszonego prefabrykatu i osadzanie go w taki sposób, aby mechanicznie nie uszkodzić folii na podbudowie. Poza tym trzeba zwrócić uwagę, czy podstawa piwnicy na całej powierzchni nie ma naddatków betonu i czy nie są przyklejone jakieś zanieczyszczenia (nawet te najdrobniejsze), które mogłyby przebić folię. Nierzadko po wstawieniu prefabrykatu do wykopu potrzeba dokonać delikatnej korekty jego umiejscowienia i np. przesunąć jego przednią lub tylną część. Powtórna operacja zwiększa ryzyko uszkodzeń mechanicznych folii.

 

  1. Zasypanie piwnicy ziemią i dodatkowe prace

Zazwyczaj piwniczka wymaga dodatkowych prac termoizolacyjnych. Każdy odsłonięty element piwnicy będzie potencjalnym mostkiem termicznym (nagrzewa się latem, a zimą przemarza) i nawet warstwa ziemi grubości ok. 1 m nie gwarantuje nam stabilnych warunków wewnątrz piwniczki.

Układając folię i zabezpieczając piwnicę folią musimy wziąć pod rozwagę jej potencjalne uszkodzenie. Prace związane z zasypaniem piwnicy trzeba wykonywać bardzo ostrożnie. Krawędzie prefabrykatu trzeba zabezpieczyć przed przetarciem foli. Folię należy wywinąć na górę prefabrykatu, w taki sposób aby nie zbierała się w niej woda opadowa. W ziemi, która będzie miała bezpośrednią styczność z folią nie powinno być kamieni i innych elementów z ostrymi krawędziami.

Prace ziemne najlepiej wykonać ręcznie, aby mieć kontrolę nad poszczególnymi etapami prac.

 

  1. Jakiej folii użyć pod ziemiankę

Typowa folia budowlana typ 200 , typ 300, typ 500, czy nawet folie basenowe niestety nie gwarantują nam sukcesu wykonania taniej i skutecznej hydroizolacji piwniczki ogrodowej.

Jedynie geomemebrany i membrany przeznaczone do prac ziemnych podwyższają skuteczność tego typu hydroizolacji. Efektywnie można naprawić uszkodzenia w ich powierzchni, z gwarancją zachowania szczelności. Żywotność tych produktów jest wydłużona, bo są odporne na czynniki gruntowe.

Ważne jest jednak, aby membrana była odpowiednio dobrana i położona. Musi ona mieć wystarczającą grubość, być wykonana z odpowiedniego materiału oraz być zamocowana w sposób umożliwiający jej szczelne przykrycie całej piwnicy.

 

Podsumowując, wyłożenie wykopu pod piwnicę folią może być jednym z elementów zapewniającym wodoszczelność, jednak należy pamiętać, że izolacja przed wodą to kompleksowe zagadnienie, wymagające zastosowania kilku odpowiednich materiałów i dobrze przemyślanego projektu.

 

Powyższy sposób hydroizolacji wymaga dużej staranności i uważności podczas wykonywania prac. Obarczony jest wysokim ryzykiem uszkodzenia mechanicznego i dlatego też, odrzuciliśmy to rozwiązanie już wile lat temu, jako mało efektywny i drogi w wykonaniu. Skupiliśmy się na dopracowaniu monolitycznej konstrukcji prefabrykatu piwnicy ogrodowej. Technologię wodoszczelności oparliśmy na konstrukcji typu „Biała Wanna” i zaadoptowaliśmy ją do warunków technicznych prefabrykatu.

 

Technologia wodoszczelności piwniczek ogrodowych naszej produkcji „ukryta” jest w betonie.

 

Profesjonalna dokumentacja techniczna, zbrojenie i optymalna jego ilość w prefabrykacie, odpowiednio zaprojektowany beton wysokiej klasy ze stosownymi klasami ekspozycji, technologia wykonania jako monolityczny jednoelementowy prefabrykat, wyselekcjonowane materiały i surowce. Jest to rozwiązanie piwnicy ogrodowej na tereny podmokłe, tam, gdzie pewnym jest, że wody gruntowe mają stały wysoki poziom lub okresowo ich poziom wysoko rośnie.

 

Nie obawiamy się „trudnych” realizacji, gdzie na piwniczkę będzie oddziaływał niekwestionowany i stały napór wody z gruntu.